Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Artist of the Year (4th Edition, 2020)


We are thrilled to announce the results of the 4th edition of the international competition for young performers Artist of the Year.

Congratulations to all winners!

This edition was exclusively open for prize winners who have won an award from our competitions in the period: June 16, 2019 - June 15, 2020.

RESULTS
4th Edition, Season 2019/20

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.

INSTRUMENTALISTS & SINGERS

Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Zijie Song
China/USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Alice Han
Canada, harp
 
Heeley Wu
Hong Kong, harp
 
Lanxi Mei
China, violin
 
Marchesa Tsz Yau Liu
Hong Kong, harp
 
 
THIRD PRIZE
 
Lucia Esparza
USA, piano
 
Maximilian Lele
USA, piano
 
Sebastian Lele
USA, piano                                                              
 


Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Yuhan Chen
China, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Amelia Baisden
USA, cello
 
Angelina Chen
Taiwan/USA, piano
 
Anna Wu
USA, piano
 
Elizabeth Strebulaev
USA, piano
 
Grace Han
Canada, harp
 
Jasmine Khalifa
USA, piano
 
Jodi Brielle Brown
USA, piano
 
Phoebe Lee
USA, piano
 
YaXin Guan
China, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Bonnie Wong
Hong Kong/Canada, harp
 
Calliope Smith
USA, violin
 
Dylan Kim
USA, piano
 
Gabriella Dillenback
USA, voice
 
Jason Wu
USA, piano
 
Phoebe Rose Claeys
USA, piano
 
Phoebe Rose Claeys
USA, voice
                                                              

 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Xinrui Xie
China, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Aidan Kwon
USA, piano
 
Bartosz Olszewski
Poland, violin
 
Hannah Kim
Australia, violin
 
Irene Hwang
USA, piano
 
Jade Park
Australia, trumpet
 
Kyle Yeung
USA, violin
 
Ruiying Lin
China, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Abby Yat Tung Wong
Hong Kong, harp
 
Alex Liao
USA, piano
 
Arjun Lokesh
USA, piano
 
Aya Okimoto
Hawaii, piano
 
Bradley G Zhao
USA, piano
 
Daniel Strebulaev
USA, piano
 
Evey Brucks
USA, voice
 
Ingrid Chan
Hong Kong, harp
 
Jinxuan Zhang
China, violin
 
Martin Taishi Yau
USA, violin
 
Maya Liu
USA, violin
 
Michael Chong
USA, piano
 
Olivia Khoroshilov
Canada, violin
 
Sarah Serena Thompson
USA, piano
 
Sarah Serena Thompson
USA, voice
 
Shining Sun
China/USA, piano
 
Simon Kirjner
USA, violin
 
Wesley G Zhao
USA, piano
 
Yihang Cai
China, violin
                                                              

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Chaoxiang Chen             
China, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Alejandro Corona Aguilar
Mexico, piano
 
Alexandra Fordsman
USA, piano
 
Allison Yun
USA, piano
 
Ally Feng
USA, voice
 
Amanda Zhu
USA, piano
 
Annie Ping
USA, piano
 
Anxin/Lily Yang
China/USA, piano
 
Benjamin Zhao
USA, piano
 
Connor Roham
USA, piano
 
Daniel Ethan Gliksberg
USA, alto saxophone
 
Emilie Nelius
Germany/USA, piano
 
Emma Burnsworth
USA, harp
 
Erica Song
USA, piano
 
Honor Frisco
USA, piano
 
Jason Lu
USA, violin
 
Jayden Yeung
USA, violin
 
Joanna Cheng
USA, piano
 
Kimberly Rush
Philippines/Vietnam, violin
 
Marina Nikolaeva Mravova
Bulgaria, piano
 
Megan Xuan Tong Tan
Singapore, voice
 
Mehana Ellis
USA, piano
 
Miranda Lemoine Moreno
Mexico, piano
 
Vo Minh Quang
Vietnam, piano
 
Weiran Jiang
USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Alexandra Granat
USA, flute
 
Angela Wang
USA, piano
 
Angela Yuan
USA, piano
 
Annie Gu
USA, piano
 
Bridget Lomax
USA, voice
 
Ethan Liu
USA, piano
 
Harry Yu
USA, piano
 
Jameel Maayah
USA, piano
 
John Kim
USA, cello
 
Khushi Kannawadi
India/USA, piano
 
Morgan Lomax
USA, voice
 
Raphael Lee
USA, cello
 
Sabine Bechtiger
Switzerland, violin
 
Sahil Agrawal
USA, classical guitar
 
Sydney Lemley
USA, piano
 
Xiaoqiao Xu
China, violin
 
Zsofia von Gordon
USA, piano
 

 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alisiya Boiko
Ukraine/USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Andrew Guo
USA, violin
 
Garrett Blosen
USA, cello
 
Jacqueline Chen
USA, piano
 
Julia Zielke
USA, flute
 
Laoise Matsumoto
USA, violin
 
Lauren Swain
USA, harp
 
Stanley Wang
USA, classical guitar
 
 
THIRD PRIZE
 
Seoyeon Park
South Korea/USA, violin
 
Serena Chen
USA, trumpet
                                                              

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Jannina Eliana Pena
Philippines, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Adeline DeBella
USA, flute
 
Mary Krebs
USA, piano
 
Roberto Iliev
Spain/Bulgaria, piano
 

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Zijing Zeng
Russia/China, piano
 
 


 
ENSEMBLES
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Piemont Quartet
Weiran Jiang, violin
Laoise Matsumoto, violin
Jasper Sewell, viola
Raphael Stone, cello
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
GGFF Duo
Angela Tsang, violin
Fiona Tsang, cello
USA
 

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
 
Cuore Piano Trio
Zuzanna Budzynska, violin
Jadwiga Roguska, cello
Szymon Ogryzek, piano
Poland

Follow Us

FREE Entries: Sept 8 - 15

FREE Entries: Sept 8 - 15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster