Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Jade Park


QUICK SUMMARY (AS AT MAR, 2018)

• Born on 8 June 2007 (10 years old)
AMEB Qualifications
• Trumpet, Australian Music Examinations Board 8th Grade, A+ High Distinction, 2017
• Oboe, AMEB 7th Grade, A Honours, 2017
• Clarinet, AMEB 6th Grade, 2016
• Piano for Leisure, AMEB 6th Grade, Honours, 2016
• Music Theory, AMEB 4th Grade, Honours 2017
Music Scholarships
• Music scholarship student at Meriden Anglican School for Girls (Year 5 & 6)
• International Trumpet Guild Scholarship for 2018 (Under 15)
• Recipient of scholarship from Open Academy at the Con – Rising Star for Trumpet (Andrew Evans, Head of Brass at Sydney Conservatorium) and Oboe (David Papp, Second Oboe with SSO) on Senior Program for 2018
Sports
• 1st place (Gold Medal) at the National Taekwondo Championships, Bendigo, VIC, (Technical – Poomsae - division, Female, 10-11 years, Red belt), 6-8 Oct, 2017
• 1st places at NSW Taekwondo State Championships held at the Sydney Olympic Pack in 2015, 2016, 2017
• Multiple Sports Award at Meriden School for competing in 5 sports (Soccer, Netball, Hockey, Basketball, Swimming) in 2017 for IPSHA
• Commended Award for Athletics at Meriden School for representing IPSHA in Discus at CIS Athletics Carnival (ranking 6th) in 2017
• Highest Achievement Award for competing at National level (Taekwondo)
• 2nd Runner Up to Sports Girl of the Year at Meriden, 2017.
Others
• Meriden Junior School Warwick House Vice Captain, 2018
• School CRU Leader, 2017
• IPSHA Debating Team at Meriden, 2017
• Dorothea Mackellar Poetry Award, 2017
• ICAS Mathematics Distinction, 2017
• 2017 Mathematical Olympiads, Top 30%.
• Metropolitan West Regional Gymnastics, Level 3 (Vault, Bars, Beam, Floor)
• 3rd Prize in u12 Section, Australasian Double Reed Society Competition, 2016
EISTEDDFOD ACHIEVEMENTS (2017)
Sydney Eisteddfod | 2017
• Winner, Brass Instrument, 12 and under (Trumpet)
• Second Place, Woodwind Instrument, 12u (Oboe)
Ryde Eisteddfod | 2017
• Edna Wilde Award Most Outstanding Instrument Soloist, Finalist, 2017
• First Place, Schools Woodwind Solo Primary Age (Oboe)
• First Place, Schools Brass Solo Primary Age (Trumpet)
• First Place, Woodwind Baroque Solo, 14 and under (Oboe)
• First Place, Brass Contemporary Solo, 14 and under (Trumpet)
Northern Beaches Eisteddfod | 2017
• First Place, Junior Championship 12u Brass Instrumental Championship Solo (Trumpet)
• First Place, 10u, Brass Solo (Trumpet)
• First Place, 12u, Sonata or Concerto for Woodwind Solo (Oboe)
• First Place, 10u, Woodwind Solo (Oboe)
Wollongong Eisteddfod | 2017
• First Place, Baroque/Classical Wind Instrument Solo, 12u (Oboe)
• First Place, Wind Instrument Solo, 10u (Trumpet)
• Second Place, Bluescope WIN Junior Wind Instruments Championship Solo, 12u (Oboe)
Penrith Eisteddfod | 2017
• First Place, Junior Brass Solo Championship, 13u (Trumpet)
• First Place, 16u, Restricted Solo Brass (Trumpet)
• First Place, 13u, Brass Solo (Trumpet)
• First Place, 11u, Brass Solo (Trumpet)
• First Place, Woodwind Championship 12u (Oboe)
• First Place, Woodwind Championship 14u (Oboe)
• First Place, Woodwind Slow Melody or Ballad (Oboe)
• First Place, Woodwind Sonata or Sonatina 14u (Oboe)
• Recipient of Nepean Music Award 2017
Bathurst Eisteddfod | 2017
• 1st Place, 12 Years and Under Junior Scholarship (Trumpet)
• First Prize, 9-12 Years Popular Brass Solo (Trumpet)
• First Prize, 9-12 Years Classical Brass Solo (Trumpet)
• First Prize, 9-10 Years Classical Woodwind Solo (Oboe)
• First Prize, 9-10 Years Popular Woodwind Solo (Oboe)
• First Prize, 14 Years and Under, Nathan Irwin Memorial Brass Championship Solo (Trumpet)
• First Prize, 12 Years and Under, Junior Scholarship Solo (Oboe)
• Encouragement Award with scholarship, Woodwind 14 Years and Under (Oboe)
Kempsey Eisteddfod | 2017
• First Place, 12u Championship (Trumpet)
• First Place, 10u Brass Solo (Trumpet)
• Frist Place, 12u Brass Solo (Trumpet)
• First Place, 10u Classical Brass Solo (Trumpet)
• First Place, 12u Woodwind Solo (Oboe)
• First Place, 10u Woodwind Solo (Oboe)
• First Place, 10u Woodwind Classical (Oboe)
• Recipient of Most Outstanding Instrumentalist Award 18u
WA Performing Arts Eisteddfod | Bunbury, WA 2016
• First Place, 10 & Under Brass – Australian Composer Solo
• First Place, 10 & Under Brass – Classical Style Solo
• First Place, 10 & Under Brass – Modern Style Solo

Spread the Word

FREE Entries: September 8 - 15

FREE Entries: September 8 - 15

FREE Entries: September 14 - 21

Most Popular Right Now

LATEST RESULTS

DON'T MISS: Our Talent Roster