Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Rising Talents of Americas (4th edition 2020)


We are thrilled to announce the results of the 4th edition of the international competition for young performers Rising Talents of Americas.

Congratulations to all winners!

The Rising Talents of Americas is a member of Rising Talents of the World Competition Series - the rising music stars to look out for. An annual competition series in which talents are chosen from countries in each world region except Africa.  

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.

RESULTS               

Instrumentalists
                                                              
Age Group I

FIRST PRIZE

Canada, harp

USA, piano

Canada, piano


SECOND PRIZE

Adelaide Lee
Canada, piano

Harry Kee Chen
USA, piano

Kate Lee
USA, piano

Maximilian Lele
USA, piano

Zijie Song
USA, piano


THIRD PRIZE

Amanda Kongoasa
USA, piano

USA, piano

Benjamin Knobel
USA, violin

James Ragsdale
USA, piano

Lucia Esparza
USA, piano

USA, piano

Sebastian Lele
USA, piano
                                                              


Age Group II

FIRST PRIZE
                                                              
USA, piano

USA, piano

Canada, harp

USA, piano


SECOND PRIZE

Anastasia Catanus
USA, cello

Anna Wu
USA, piano

Ethan Guan
USA, piano

Isabella Lu
USA, piano

Jasmine Khalifa
USA, piano

Jim Xue
USA, piano

Mary Burklin
USA, piano

Maxim Dmitriyev
USA, piano

Mia Stella Arima
USA, violin

Phoebe Rose Claeys
USA, piano


THIRD PRIZE

Anthony Kongoasa
USA, piano

Arianna Tu
USA, piano

Candace Tung
Canada, harp

Cassidy Cate Chan
Canada, harp

Eli Sun
USA, piano

Emily Lew
USA, piano

Matthew Ding
USA, piano

Zachary Choi
USA, piano
                                                              


Age Group III

FIRST PRIZE
                                                              
USA, piano

USA, piano

USA, piano

USA, piano

USA, piano

USA, piano

USA, violin


SECOND PRIZE

Alexander Lu
USA, piano

Arav Santhanam
USA, violin

Arya Babu
Guatemala/USA, piano

Claire Law
USA, piano

Gardiner Grace Dietrich
USA, piano

USA, piano

Nita Jay
USA, flute

Olivia Khoroshilov
Canada/USA, violin

Sophia Grassi
USA, violin


THIRD PRIZE

Abigail Madar
Canada, harp

Sarah Serena Thompson
USA, piano

Shreya Manojkumar
USA, flute

Sophia Knobel
USA, violin

Travis Kim
USA, clarinet
                                                              


Age Group IV

FIRST PRIZE
                                                              
USA, clarinet

USA, piano

USA, piano

USA, piano

Canada, piano

USA, piano

USA, flute

USA, piano

USA, piano

USA, piano

Hawaii, piano

USA, piano

USA, violin

USA, piano

USA, violin


SECOND PRIZE

Christopher Pan
USA, piano

Eileena Fan
Canada, harp

Ethan Liu
USA, piano

Eurie Seo
USA, violin

Grace Qiao
USA, piano

Joanna Hsieh
USA, flute

USA, flute

Mehana Ellis
USA, piano

Sahil Agrawal
USA, classical guitar

USA, violin

USA, piano

USA, piano


THIRD PRIZE

Amanda Zhu
USA, piano

USA, piano

Athena Tu
USA, piano

Daniel Lu
USA, piano

Eric Wang
USA, piano

Eurie Seo
USA, piano

Harry Yu
USA, piano

Jameel Maayah
USA, piano

Janie Huang
USA, piano

Joanna Cheng
USA, piano

Justine Xu
Guam, USA, violin

Katherine Burklin
USA, piano

Paula Castillo Hi
USA, piano

Steven Qie
USA, piano

Veronique Knobel
USA, violin
                                                              


Age Group V

FIRST PRIZE
                                                              
USA, flute

Laoise Matsumoto
USA, violin


SECOND PRIZE

Charis Liu
USA, piano

Connor Tsui
USA, cello

Emma Su
USA, flute


THIRD PRIZE

Elliot Kang
USA, piano

Kevin Huang
USA, piano




                                          
Age Group VI

FIRST PRIZE
                                                              
Andrea Bellido
Argentina/UK, cello



Age Group VII

FIRST PRIZE
                                                              
Hannah Roberts
USA, piano

Jacob Nydegger              
USA, piano



Voice

Age Group II

SECOND PRIZE
                                              
Phoebe Rose Claeys
USA



Age Group III

FIRST PRIZE
                                              
Sarah Serena Thompson
USA


THIRD PRIZE

Evey Brucks
USA
                                              


Age Group IV

FIRST PRIZE
                                              
Joanna Gabrielle
USA

Michelle Skylar
USA/UK              



Age Group VI

FIRST PRIZE
                                              
Allyson Bennett              
USA




Ensembles

Age Group IV

FIRST PRIZE
                                                                             
Piemont Quartet
Weiran Jiang, violin
Laoise Matsumoto, violin
Jasper Sewell, viola
Raphael Stone,cello
USA

Follow Us

FREE Entries: Sept 22 - 29

FREE Entries: Oct 8 - 15

FREE Entries: Oct 8 - 15

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster