Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Art of Piano (5th Edition, 2020)

 


We are thrilled to announce the results of the 5th edition of the international competition for instrumentalists The Art of Pianoa member of The Art of Instrumental Performance competition series.

Congratulations to all winners!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.

RESULTS

Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Chloe Cheng
USA
 
Chloe Kim
USA
 
Lindsay Tao
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Antoine Luong
USA
 
Audrey Tang
USA
 
Nina Zhang
Australia/USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Alyssa Tan
Singapore
 
Audrey Lu
Australia
 
Elizabeth Nguyen
USA
 
Emma Mares
USA
 
Maximilian Lele
USA
 
Sebastian Lele
USA
 
Stephanie Shi
USA
 


 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
 
Aiden Zhou
USA
 
Anna Wu
USA
 
Cheung Ming Jasmine
Hong Kong
 
Connor Kim
USA
 
Estelle Zhang
USA
 
Joelle Yan-Xin Wee
USA
 
Masselin Needs
USA
 
Yiwa He
China
 
Yunge Li
China
 
 
SECOND PRIZE
 
Annie Ulmer
USA
 
Anthony Low
USA
 
Cindy Jin
USA
 
Claire Ahn
USA
 
Crystal Mirci
USA
 
Daniil Yavorskiy
Ukraine
 
Dylan Huang
USA
 
Haruka Hirai
Japan/USA
 
Hristiana Haralampieva
Bulgaria
 
Jonathan Myung
USA
 
Justin Kim
USA
 
Keshav Kaushik Gopal
India/USA
 
Maggie Huang
USA
 
Nathan Liu
USA
 
Sophia Wang
USA
 
Terry Sheiko
USA
 
Wanzhou Lin
South Africa
 
William He
USA
 
Zachary Sheung Li
Australia/Hong Kong
 
 
THIRD PRIZE
 
Amanda Kongoasa
USA
 
Bella In
USA
 
Clarissa Tan
Singapore
 
Eric Tang
USA
 
Howard Luo
USA
 
Johanna Weatherby
USA
 
Julia Chen
USA
 
Kate Chen
USA
 
Keira Lu
USA
 
Lana Minami
USA
 
Lilybell Li
Australia/Hong Kong
 
Lilybell Yau Li
Australia/Hong Kong
 
Lucia Esparza
USA
 
Miles Rowe-Mahmoud
USA
 
Nathan Kim
USA
 
Olivia Weatherby
USA
 
Phoebe Rose Claeys
USA
 

 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
 
Aya Okimoto
Hawaii/USA
 
Edric Zhang
USA
 
Ellin Kwak
USA
 
Frederick Yip
USA
 
Garrett Cai
USA
 
Rian Mao
USA
 
Romil Bhatt
USA
 
Sonja Uhlmann
Germany
 
Trang Linh Le
Vietnam
 
Tristan Park
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Audrey Sun
USA
 
Catherine Ji
USA
 
Caven Yip
USA
 
Irene Hwang
USA
 
Joanna Chang
USA
 
Yixuan Xu
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Aaron Urman
USA
 
Alexander Nguyen
USA
 
Anthony Kongoasa
USA
 
Emma Wang
USA
 
Katherine Zhang
USA
 
Keith Chen
USA
 
Madeline Huang
USA
 
Max Money
USA
 
Melody Zou
USA
 
Rebecca Sun
USA
 
Sarah Serena Thompson
USA
 
Trevor Johnson
USA
 
Vincent Zhang
USA
 
Zhuofeng Du
South Africa
 

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Alejandro Corona Aguilar
Mexico
 
Annelyse Combitsis
USA
 
Anthony Lee
USA
 
Devin Chang
USA
 
Jameel Maayah
USA
 
Jillian Smith
USA
 
Kyle Chan
USA
 
Stanford Yu
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexandra Fordsman
USA
 
Angela Wang
USA
 
Ariane Chen
USA
 
Chelsea Li
USA
 
David Lee
USA
 
Evan Bennett
USA
 
Honor Frisco
USA
 
Jamie Scanlan
USA
 
Joshua Ong
Australia
 
Kathryn Velez
USA
 
Lucas McCaffrey
USA
 
Malaika Sriram
USA
 
Mehana Ellis
USA
 
Mira Chandriani
USA
 
Noelle Chang
USA
 
Sherry Luo
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Abigail Vilk
USA
 
Angel Lu
USA
 
Arhan Padmanabh
USA
 
Erin Kee Chen
USA
 
Jonathan Daniel
USA
 
Keona Lau
USA
 
Sky Rong
USA
 
Steven Qie
USA
 
Zihan Lin
China/USA
 

 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
 
Gerardo Bernabe Garcia Cortez
Mexico
 
Roy Mao
USA
 
Xinyue Zou
China/USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Jennifer Liu
USA
 
Sydney Lemley
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Audrey McKenzie
USA
 
Deniz Inel
USA
 
Terry Wong
USA
 

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
 
Jan Wachowski
Poland
 

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
 
Sang Won Park
USA

Follow Us

FREE Entries: Oct 8 - 15

FREE Entries: Oct 8 - 15

FREE Entries: Nov 17 - 24

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster