Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Best Beethoven Performance (4th Edition, 2020)

 


We are thrilled to announce the results of the 4th edition of the international competition Best Beethoven Performance.

Congratulations to all winners!

Best Beethoven Performance is a member of Best Performance Competition Series. All of the competitions in this series are designed in such a way that the award winners will be announced annually on the composers' birthdays. Today is December 17, 2020 - Ludwig van Beethoven's 250th anniversary. Happy Birthday!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.

RESULTS

Age Group I

FIRST PRIZE
 
Justin Yan
USA, piano
 
Kaitlyn Kim
USA, piano
 
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
Liesl Gunawan and Christopher Maunz Piano Duo
USA
 

 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Averie Wu
USA, piano
 
Caden Wang
USA, piano
 
Joelle Yan-Xin Wee
USA, piano
 
Leo Zang
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Grace Kristina Gedeon
USA, piano
 
Kaidi Wang
USA, piano
 
Leo Chen
USA, piano
 
Nathan Munguia
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Caitlin Leininger
USA, piano
 
Jeremy Zhang
USA, piano
 
Kelly Craig
USA, piano
 
Sonia Ciccarone
USA, piano
 
Timothy Oh
USA, piano
 
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
Delightful District Duo
Amelia Baisden, cello
Jane Morrison, viola
USA
                                                              

 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Isaac Sohn
USA, piano
 
Matthew Liu
USA, piano
 
Yulania Wang
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexander Lu
USA, piano
 
Alex Cismaru
USA/Canada, piano
 
Anson Ng
USA, piano
 
Colton Checchi
USA, piano
 
Ekaterina Dimitrova
Bulgaria, piano
 
Garrett Cai
USA, piano
 
Lerchen Zhong
USA, piano
 
Lucas Liu
USA, piano
 
Lumina Zhang
USA, piano
 
Maxwell Li
USA, piano
 
Patrick Flythe
USA, piano
 
Thomas Sinclair
USA, piano
 
Zhen Wei Wong
Singapore, piano
 
Zhuofeng Du
South Africa, piano
 
Zijin Nicole Zhang
China/Hong Kong, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Addison Kyle
USA, piano
 
Caven Yip
USA, piano
 
Chaitra Jogiraju
USA, piano
 
Clara Kim
USA/South Korea, piano
 
Karina Pikhovich
USA, piano
 
Keira Chang
USA, piano
 
Rachel Lee
USA, piano
                                                              

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Daniel Wu
USA, piano
 
Enoch Lee
USA, piano
 
Magdalena Bobowik
Poland, violin
 
Marina Mravova
Bulgaria, piano
 
Yinuo Lu
China, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Angela Gao
USA, piano
 
Aurna Mukherjee
USA, voice
 
Crystal Cheng
USA, piano
 
Jiming Chen
USA, piano
 
Junda Chang
USA/China, cello
 
Kyle Chan
USA, piano
 
Megan Liu
USA, piano
 
Melody Chang
USA, piano
 
Rachel Lee
USA, violin
 
Sophia Taoyan Li
USA, piano
 
William Jin
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Alexander Vaitl
USA, piano
 
Andrew Huang
USA, piano
 
Derek Young
USA, piano
 
Emma Zhang
USA, piano
 
Farah Mamedova
USA, piano
 
Felix Yu
USA, piano
 
Nicole Patrao
USA, piano
 
Vikraanth Sinha
USA, piano
                                                                                                           

 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                                              
Chang Jiang
USA/China, piano
 
Jakub Lezohupski
Poland, piano
 
Jennifer Liu
USA, piano
 
Yeon Woo (Rachel) Cho
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Caleb Spjute
USA, piano
 
Crystal Huang
USA, piano
 
Irina Petrushevska
North Macedonia, piano
 
Qingping Ye
USA/China, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Luke Xia
USA, piano
 
Rohith Malangi
USA, piano
                                                              
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
Quartetto Ardente        
Maria Gołdasz, violin
Aleksandra Salik, violin
Kamil Sokół, viola
Adam Doniec, cello
Poland
 

 
Age Group VI
 
SECOND PRIZE
                                                              
Jiabairui LI
China, cello
 
 
THIRD PRIZE
 
Guiqing Fu
China, piano
 
Xueqi Wang
China, cello
                                                              

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Mariah Sam
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Sang Won Park
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Subhiksha Raman
USA, piano
 
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
Generations String Quartet
Andrew Kim, violin
Andres Hernandez, violin
Rizwan Jagani, viola
Jacob Martin, cello
USA

Follow Us

FREE Entries: Oct 8 - 15

FREE Entries: Oct 8 - 15

FREE Entries: Nov 17 - 24

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster