Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Music of 20th Century (1st Edition, 2016)


We are happy to announce the results of the 1st edition of the international competition for young instrumentalists and singers The Music of the Centuries: The Music of 20th Century.

Congratulations to all winners!

Special regards to Christopher Zandieh (piano/USA) and Sheng-Yuan Lynch (piano/Australia) who have won 1st prizes in all 4 competitions in the The Music of the Centuries series. As well as to Vivian Ni (piano and violin/Canada) who has won 5 prizes in total - 3 with piano and 2 with violin!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, this is not the end of the world. Keep trying, the entry is free.

CATEGORY I - INSTRUMENTALISTS

Age Group I

FIRST PRIZE

Ria Chhabra
Piano | Singapore


SECOND PRIZE

Jivan X. Ramesh
Cello | Canada


THIRD PRIZE
Not Awarded


Age Group II

FIRST PRIZE

Chew Jia Ying Kion
Piano | Singapore

Sheng-Yuan Lynch
Piano | Australia


SECOND PRIZE

Mihaela Nikolovska
Piano | Macedonia


THIRD PRIZE

Beatrice Priscilla Yaury and Brandon Nathaniel Yaury
Piano Duet | Singapore

Jonathan Lin
Piano | USA

Louise Turnbull
Violin | Australia

Yiling(Giving) Chao
Piano | USA


Age Group III

FIRST PRIZE

Bernice Chua
Piano | Australia

Christopher Zandieh
Piano | USA


SECOND PRIZE
Not Awarded


THIRD PRIZE

Félix Turgeon
Piano | Canada


Age Group IV

FIRST PRIZE

Kristi Kim
Cello | USA

Nicholas Abrahams
Violin | USA

Robert Hu
Violin | USA

Tanel-Eiko Novikov
Percussion | Estonia


SECOND PRIZE

Charles Zandieh
Cello | USA

Kara Li
Flute | USA

Maria Mamara
Violin | Romania


THIRD PRIZE

Dory Li
Clarinet | USA

Luca Jezzeny
Piano | USA

Samuel Sun
Violin | USA

Timothy Dang
Piano | USA

Vincent Lin
Piano | USA

Vivian Ni
Piano | Canada


Age Group V

FIRST PRIZE

Adriana Bay
Violin | USA

Andreas Nygaard
Percussion | Denmark

Annerike du Plessis
Piano | South Africa

Bryant So
Violin | USA

Rebecca Park
Flute | Korean-Canadian


SECOND PRIZE

Maria Kolesnyk
Piano | USA

Samuel Primack
Flute | USA

William Adams
Flute | USA

Yii Ying Tan
Piano | Australia

Ying Xu
Classical Guitar | USA


THIRD PRIZE

Hannah Novak
Double Bass | USA

Natalie Marguerite Newton
Piano | USA


Age Group VI

FIRST PRIZE

Charity Kiew
Harp | Singapore

Joshua Heaney
Saxophone | USA

Katherine Audas
Cello | USA

Krystal Ankerbrand
Flute | USA


SECOND PRIZE

Carolina Blaskovic
Violin | UK

Charles Mogen
Percussion | USA

Johnny Mok
Cello | USA

Mariah Goulet
Saxophone | USA


THIRD PRIZE

Jenny Lu
Piano | Australia


Age Group VII

FIRST PRIZE

Caroline Sonett
Flute | USA

Hendrik Holm
Percussion | Denmark

Qiyun Zhao
Viola | China/Germany


SECOND PRIZE
Not Awarded


THIRD PRIZE

Ian Evans Guthrie
Piano | USA





CATEGORY II - SINGERS

Age Group I

FIRST PRIZE

Jeanne-Marie Marais
Australia

Ria Chhabra
Singapore


SECOND PRIZE

Kyriana Kratter
USA


THIRD PRIZE
Not Awarded


Age Group II

FIRST PRIZE

Adam Przyjemski
Canada

Flora Yuan
USA


SECOND PRIZE

Amelia Serra
Canada

Anya Chauhan
USA


THIRD PRIZE

Sierra Glassman
USA


Age Group III

FIRST PRIZE

Jacob Skiba
Canada

Lily Ramras
USA

Maggie Liu
USA


SECOND PRIZE

Adriana Serra
Canada

C.H. Henry
USA

Félix Turgeon
Canada


THIRD PRIZE

Disha Chauhan
USA


Age Group IV

FIRST PRIZE

Anna Wojcik
Canada

Cassidy McCleary
USA

Olivia Darcy Iacono
USA


SECOND PRIZE

Anne Anderson
USA

Carlie McCleary
USA

Eden Elyse
USA

Helen Moniz
USA

Madeline Soulsby
USA

Sydni Hatley
USA


THIRD PRIZE

Alexandra R Watson
USA

Elizabeth Martin
USA


Age Group V

FIRST PRIZE

Gwyneth Campbell
USA

Jessica Ayer
USA

Logan Trotter
USA


SECOND PRIZE

Caitlin Reardon
USA


THIRD PRIZE

Ethan Kraus
USA


Age Group VI

FIRST PRIZE
Not Awarded


SECOND PRIZE

Jessica Luhmann
USA


THIRD PRIZE
Not Awarded


Age Group VII

FIRST PRIZE

Karoline Podolak
Canada


SECOND PRIZE

Katie Burnham
USA

Spread the Word

FREE Entries: October 8 - 15

FREE Entries: October 8 - 15

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster