Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Best Mozart Performance (5th Edition, 2021)

 

Left: Mozart c. 1780, detail from portrait by Johann Nepomuk della Croce, Public Domain; Right: Postcard, undated ( ca.1914 ). Title: "Salzburg, seen from Mönchsberg", Public Domain

We are thrilled to announce the results of the 5th edition of the international competition for instrumentalists and singers Best Mozart Performance.

Congratulations to all winners!

Best Mozart Performance is a member of Best Performance Competition Series. All of the competitions in this series are designed in such a way that the award winners will be announced annually on the composers' birthdays. Today is January 27, 2021 - Wolfgang Amadeus Mozart's 265th anniversary. Happy Birthday!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

RESULTS

Age Group I

Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
 
Ayla Dang
USA, piano
 
Ching Yin Stephanie Kwok
Hong Kong, harp
 
Karissa Lin
USA, piano
 

 
Age Group II
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Averie Wu
USA, piano
 
Celina Hoeferlin              
Austria/Taiwan, piano
 
Charis Shing
USA, piano
 
Eugenia Hei U Wong
Macau, harp
 
Sylvia Pine
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Hiroshi Corro
USA, piano
 
Kate Lim Ke Jia
Singapore, violin
 
Kingsley Hsu
Australia, piano
 
Natalie Chay
Singapore, violin
 
Sora Corro
USA, piano
 
Yugo Maeda
Japan/USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Annika Valdez
Taiwan/USA, piano
 
Elizabeth Kurland
USA, piano
 
Emma Cheung
USA, piano
 
Estelle Zhang
USA, piano
 
Irena Gao
China/USA, piano
 
Lucas Wan Jia Jun
Singapore, violin
 
William Chen
USA, piano


                                                                                                                      
Age Group III                                                    
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Edie Park
USA, piano
 
Mila Lafazanska              
Bulgaria, piano
 
Oliver Corro
USA, piano
 
Olivia Li
USA, piano
 
Sophia Lin
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexandra Bunner
USA, piano
 
Catherine Bunner
USA, piano
 
Christopher Zeng
USA, piano
 
Donovan To
USA, piano
 
Emma Qiu
USA, piano
 
Hannah Cho
USA, oboe
 
Katherine Huang
USA, piano
 
Kehao Cai
Canada/China, piano
 
Kostadin Koshnicharov
Bulgaria, piano
 
Nita Jay
USA, flute
 
Roger Guo
USA, piano
 
Sydney Majaya
USA, piano
 
Yiling(Giving)Chao
China/USA, piano
 
Zhen Yu Sheng
United Kingdom, clarinet
 
Zoie Wang
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Alexander Fu
USA, piano
 
Catherine Weizhuo, Xiao
China, piano
 
Diego Castillo Hi Espino
USA, piano
 
Eric Zhang
USA, piano
 
Inga Wygant
USA, piano
 
Isaac Huang
USA, piano
 
Joanne Huang
USA, piano
 
Matthew Wang
Australia, piano
 
Naomi Davydov              
USA, piano
 
Trevor Dinh
USA, piano
 

Ensembles
                              
THIRD PRIZE
 
Allegro String Quartet
Lex Gu, violin
Anneke Calhoun, violin
Karissa Thai, viola
Andrew Chung, cello
USA                      
 
 
Singers
 
THIRD PRIZE
 
Feisi Yang
China, voice
 

 
Age Group IV
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Ellie Kennedy
USA, violin
 
Fangyu Zhang
China, violin
 
Minji Kim
South Korea/USA, violin
 
Tomás Restrepo
Colombia, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Andrew Huang
USA, piano
 
Aparna Srinidhi Jagannathan
USA, piano
 
Helena Królówna
Poland, piano
 
Kenneth Duong              
USA, piano
 
Khushi Kannawadi
USA, piano
 
Maria Hanneman Vera
Mexico, piano
 
Sarah Kang
South Korea/USA, violin
 
Sophia Taoyan Li
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Aroha Kato
Japan/USA, piano
 
Janie Huang
USA, piano
 
Jewelia Spjute
USA, violin
 
Kaiyuan Nan
USA, piano
 
Katherine Burklin
USA, piano
 
Nathan Kim
USA, piano
 
Nicole Patrao
USA, piano
 
Paula Castillo Hi Espino
USA, piano
 
Steven Qie
USA, piano
                                                              
 
Singers
 
FIRST PRIZE
 
Sarah Traphagan
USA, voice
 
 
SECOND PRIZE
 
Helena Królówna
Poland, voice   
 

 
Age Group V                                         
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Catherine Cho
South Korea/USA, violin
 
Mateusz Klimek
Poland, french horn
 
Miriam Powrósło
Poland, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Ananya Navale
USA, flute
 
Ellie Hikima
USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Amabel Loh
USA, piano
 
Brian Kim
USA, piano
 
Sydney Lemley
USA, piano
 
Yash Vij
USA, piano
                                                              
 
Singers
 
SECOND PRIZE
 
Jordan McCready
USA, voice


                                                          
Age Group VI                                                     
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Chenming Wang
China, violin
 
Jinghan Wang
China, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Wenfu Wang
China, oboe
 
 
Singers
 
FIRST PRIZE
 
Grace Graham
USA, voice
 
Mallory Bogle
USA, voice
 
               
SECOND PRIZE
 
Julia Pace
USA, voice
 
 
THIRD PRIZE
 
Dylan James Godbey
USA, voice                                              
 


Age Group VII
 
Instrumentalists
 
FIRST PRIZE
                                                              
Tongtong Lei
China, violin
 
Zheer Bai
China, organ
 
 
SECOND PRIZE
 
Flawiana Zemla
Poland, flute
 
 
Singers
 
SECOND PRIZE
 
Annika Horne
USA, voice
 
Molly Hennig
USA, voice

Follow Us

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster