Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Rising Talents of Americas (3rd edition 2019)


We are thrilled to announce the results of the 3rd edition of the international competition for young performers Rising Talents of Americas.

Congratulations to all winners!

The Rising Talents of Americas is a member of Rising Talents of the World Competition Series - the rising music stars to look out for. An annual competition series in which talents are chosen from countries in each world region except Africa.  

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published shortly.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.


RESULTS

Rising Talents of Americas

Instrumentalists

Age Group II 

FIRST PRIZE

Audrey Ang
USA, violin


SECOND PRIZE

David Gatien
USA, piano

Eric Myung
USA, oboe

Simon Kirjner
USA, violin


THIRD PRIZE

Callan Bateman
USA, piano

Harper Bateman
USA, violin

Ryan Lee
USA, cello





                                              
Age Group III

FIRST PRIZE
                                              
Ana Isabella Espana
USA, violin

Claire Chiow
USA, piano

Connor Roham
USA, piano


SECOND PRIZE

Anish Sundaram
USA, piano

Mary JS So
USA, violin

Garrett Cai
USA, piano

Sarah Chen
USA, piano

Yiran Liu
Canada/China, piano




THIRD PRIZE

Emma Sun
USA, cello

Eric Chen
USA, violin

Maia LaVallee
USA, flute

Mariam Owrang
USA, violin

Mariana Schmitt
USA, piano
                                              





Age Group IV

FIRST PRIZE
                                              
Grace Wang
USA, piano

Leslie Jin
USA, piano

Ryan Gannon
USA, piano


SECOND PRIZE

Alexandra Fordsman
USA, piano

Grace C Xiong
USA, piano

Katherine Kim
USA, clarinet

Sydney Lemley
USA, piano


THIRD PRIZE

Daniel Kryzhanovsky
USA, piano

Twisha Subramanyam
USA, piano
                                              





Age Group V                                    

FIRST PRIZE
                                              
Alexander Barnstijn
Canada, cello


SECOND PRIZE

Angela Yung
USA, piano


THIRD PRIZE

William Tae
USA, french horn





                                              
Age Group VII

FIRST PRIZE
                                              
Silvia Esther Salazar Moreno
Mexico, piano






Voice

FIRST PRIZE

USA

USA





Ensembles

FIRST PRIZE

Bruce Moe, soprano saxophone
Ekdev Rajkitkul, alto saxophone
Austin Dreyer, tenor saxophone
Peyton Joffre, bari saxophone
USA

Spread the Word

FREE Entries: June 10 - 17

FREE Entries: June 15 - 22

FREE Entries: June 20 - 27

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster