Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Music of 19th Century (6th Edition, 2021)

 

We are thrilled to announce the results of the 6th edition of the international competition for young performers The Music of 19th Century .

Congratulations to all winners!

The Music of 19th Century is a member of The Music of the Centuries Competition SeriesАn annual competition series paying tribute to the baroque, classical, romantic, and contemporary eras in music. 

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link. 

RESULTS

The Music of 19th Century
 
Instrumentalists 
  
Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Audrey Tang
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Chie Kai              
USA, piano
 
Ka Wing Wong
Hong Kong/China, harp
 
 
THIRD PRIZE
 
Alana Widha
United Arab Emirates/USA, piano
 
Xiaochi Liu
China/USA, piano
                                                              


 
Age Group II                                               
 
FIRST PRIZE                                                      
 
Cecilia Zheng
Australia, piano
 
Lorren Lee
Australia, harp
 
Sylvia Pine
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Ayman Bourar
USA, cello
 
Barbara Czopik
Poland, piano
 
Calliope Smith
USA, violin
 
Ekaterina Popova
Russian Federation, piano
 
Isabella Lu
USA, piano
 
Jia Cheng Felix Zong
Hong Kong, piano
 
Kalina Podwinska
Poland, piano
 
Leo Chen
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Alex Liu
USA, piano
 

  
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alina Zhou
USA, piano
 
Anastasia Feoktistova
Bulgaria, piano
 
Eleanor Wang
USA, piano
 
Haruka Hirai
Japan/USA, piano
 
Natalia Szymczyk
Poland, violin
 
Nina Olech
Poland, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Anastasia Grunina
USA, piano
 
Audrey Li
USA, piano
 
Bradley Zhao
USA, piano
 
Cindy Jin
USA, piano
 
Daniel Zhupanov
USA, piano
 
Gabriela Sidorowicz
Poland, violin
 
Kenneth Ma
USA, cello
 
Martin Taishi Yau
USA, violin
 
Nica Razvan-Florin
Romania, violin
 
Rachel Lee
USA, piano
 
Sora Corro
USA, piano
 
Wesley Zhao
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Ameera Ramzan
USA, piano
 
Dannesh Owrang
USA, violin
 
Hannah Jeong
USA, violin
 
Joshua Chae
USA, violin
 
Kira Tierling
USA, violin
 
Peter Lipatov
USA, violin
                                                              

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alexandra Fordsman
USA, piano
 
Hallie Bentschneider
USA, harp
 
Irene Choung
USA, cello
 
Irmina Baczkowska
Poland, violin
 
Jie Liang
New Zealand/China, piano
 
Joanna Choe
USA, flute
 
Jose Andres Alvarez
Mexico, piano
 
Lanjing Bian
China, cello
 
Lawrence Liu
USA, piano
 
Marta Kubow
Poland, violin
 
Mehana Ellis
USA, piano
 
Oliver Corro
USA, piano
 
Tiffany Tsui
USA, violin
 
Zhong An Feng
Hong Kong/China, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Amanda Kim
USA, piano
 
Aparna Srinidhi Jagannathan
USA, piano
 
Arina Kucinskaja
Lithuania/USA, piano
 
Brielle Lubin
USA, piano
 
Grace Yang
USA, cello
 
Jack lan
China/USA, piano
 
Jaeyee Jung
USA, violin
 
Jasmine Goh
USA, piano
 
Kalina Trindade
USA, piano
 
Lauren Huber
USA, flute
 
Megan Sun
USA, piano
 
Radha Pingle
USA, piano
 
Samantha Wuo
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Aroha Kato
Japan/USA, piano
 
Ellie Munshi
USA, piano
 
Odelia Lu
USA, flute
 
Stefan Hairabetian
Romania, flute
 
Yitong Sun
USA, violin
 

 
Age Group V                                                
 
FIRST PRIZE
                                                              
Aryanna Holmes
USA, violin
 
Ban Hou Feng
Hong Kong/China, piano
 
Igor Zygmunt
Poland, classical guitar
 
 
SECOND PRIZE
 
Connor Tsui
USA, cello
 
Russell Chien
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Terry Wong
USA, piano
 
Yolanda Zhu
China/USA, piano
                                                              

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alexis Eubanks
USA, flute
 
Jessica Chi
New Zealand, piano
 
Julianna Hinton
USA, piano
 
Zhi Wang
China, viola
 
 
SECOND PRIZE
 
Joey Rupert
USA, tenor trombone
 
 
THIRD PRIZE
 
Adam Israel Ramirez Salas
Mexico, piano
 


 
 Vocal
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
 
Sylvia Pine
USA
 
THIRD PRIZE
 
Avinash Panda
USA
                                              

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                              
Anjulie Djearam             
Canada
 
Jade Rojas
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Ava Zidek
Canada
 

 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                              
Jessica Pope
Canada
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexandra LaVake
USA
 
Leila Koch
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Emma Petraborg
USA
 

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                              
Agnieszka Kruszyna
Poland
 

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                              
Haocheng Sun
China/USA
 
Marta Bochenek
Poland
 


  
Instrumental Ensembles
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Tschekado Trio
Anna Czekaj, violin
Adam Doniec, cello
Lukasz Kasza, piano
Poland

Follow Us

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster