Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Rising Talents of Americas (5th edition 2021)

 

We are thrilled to announce the results of the 5th edition of the international competition for young performers Rising Talents of Americas.

Congratulations to all winners!

The Rising Talents of Americas is a member of Rising Talents of the World Competition Series - the rising music stars to look out for. An annual competition series in which talents are chosen from countries in each world region except Africa.  

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link. 

RESULTS     
Rising Talents of Americas
 
Instrumentalists
 
Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Chloe Eunjung Chu
USA, piano
 
Cynthia Zhang
USA, piano
 
Evelyn Dong
USA, piano
 
Zoe Grace Cooper
USA, harp
 
 
SECOND PRIZE
 
Aradhya Bharadwaj
USA, piano
                                                              

                                                              
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Anna Wu
USA, piano
 
Arabelle Grote
USA, piano
 
Calliope Smith
USA, violin
 
Peter Parra
USA, piano
 
Sachet Abeysinghe
USA, piano
 
Sylvia Pine
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexie Koh
USA, violin
 
Coral Hoan-Chau Khieu
USA, piano
 
Dylan Kim
USA, piano
 
Ervin Chao
USA, cello
 
Isabel Jeong
USA, viola
 
Jason Wu
USA, piano
 
Jonathan Fang
USA, piano
 
Jules Amyot
USA, cello
 
Sophia Liu
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Alex Liu
USA, piano
 
Arhaan Agarwal
USA, piano
 
Eiley Kim
USA, cello
 
Elerrina Trawick
USA, piano
 
Julia Gabriel
USA, piano
 
Lukyan Winward
USA, piano
 
Phoebe Rose Claeys
USA, piano
                                                              

 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alexandr Anisimov
USA, piano
 
Aya Okimoto
Hawaii/USA, piano
 
Chency Hung
USA, piano
 
Crystal Ferreira
USA, piano
 
Irene Hwang
USA, piano
 
Kiran Lee
USA, classical guitar
 
Lucas Lum
USA, violin
 
Nicholas Grote
USA, piano
 
Sarah Ellyce Chen
USA, piano
 
Verena Lo
USA, cello
 
 
SECOND PRIZE
 
Antonia Grassi
USA, violin
 
Charisse Chao
USA, violin
 
Christopher Chow
USA, cello
 
Emily Aye
USA, piano
 
Garrett Cai
USA, piano
 
Hayden Chau
USA, cello
 
Helen Hoang
USA, piano
 
Julia Wen
USA, cello
 
Lindsay Miao
USA, piano
 
Rebecca Tablis
USA, piano
 
Sarah Chang
USA, piano
 
Sophia Wang
USA, piano
 
Teresa Wang
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Baoya Fan
USA, piano
 
Bradley Zhao
USA, piano
 
Caven Yip
USA, piano
 
Greyson Porth
USA, piano
 
Patrick Ling
USA, piano
 
Su-Kyi Ng
USA, piano
 
Wesley Zhao
USA, piano
                                                              

 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Abby Reed
USA, violin
 
Alexandra Fordsman
USA, piano
 
Daniel Wu
USA, piano
 
Eileena Fan
Canada, harp
 
Evan Lin
USA, piano
 
Leeah Chang
Mexico/USA, cello
 
Mehana Ellis
USA, piano
 
Moya Ku
Canada, harp
 
Samantha Wuo
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Amanda Zhu
USA, viola
 
Anika Yadati
USA, piano
 
Aran Basu
USA, piano
 
Arjun Walia
USA, cello
 
Athena L Tu
USA, piano
 
Chloe Huang
USA, harp
 
Hannah Ulibarri
USA, harp
 
Jasmine Goh
USA, piano
 
Justin Sheet
USA, cello
 
Louis Geer
USA, piano
 
Marco Mileti
USA, piano
 
Maya Barmada
USA, piano
 
Nathan Jeong
USA, cello
 
Sabrina Zhu
USA, piano
 
Safia Barmada
USA, piano
 
Vivian Zhu
USA, cello
 
Zhu Eugenie
USA, piano
 
Zoe Wang
USA, cello
 
 
THIRD PRIZE
 
Aaron Lin
USA, piano
 
Ariane Chen
USA, piano
 
Jeffrey Luo
USA, piano
 
Joycelyn Sheet
USA, flute
 
Sophia Grassi
USA, violin
                                                              

 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                                              
Christian Luevano
USA, double bass
 
Grace Wang
USA, piano
 
Jordi Banitt
USA, flute
 
Nicholas Kim
USA, clarinet
 
 
SECOND PRIZE
 
Brian Kim
USA, piano
 
Laoise Matsumoto
USA, violin
                                                              

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Amberlee Woodhouse
USA, piano
 
Ethan Nylander
USA, flute
 
Maggie Archer
USA, flute
 
 
SECOND PRIZE
 
Amy Boedigheimer
USA, trumpet
 
Jorge Angel Rodriguez Bruciaga
Mexico, piano
                                                              

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Jaleel Grier
USA, flute
 


 
Voice
 
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
 
Jasmine Munroe
USA
 
Sylvia Pine
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Daphne Pollard
USA
 
Phoebe Rose Claeys
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Avinash Panda
USA
  


Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                              
Abigail Ribakoff
USA
 
Ananya Yadati
USA
 
Callie Chae Pyken
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Ella Cohen
USA
                                              

 
Age Group IV
                                              
SECOND PRIZE
 
Anna Birman
USA
 
Renna Popli
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Valentina Marinucci
USA
 

 
Age Group V
 
SECOND PRIZE
                                              
Kyle McDonald
USA
  


Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                              
Emma Strange
USA
  


 
Ensembles
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Plexus Quartet
Aayan Patel, soprano saxophone
Luke Sharp, alto saxophone
Daniel Kim, tenor saxophone
Nigel Duplessis, bari saxophone
USA
 

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
 
NTXV Quintet
Anabel Torres, flute
Abigail Espinosa, oboe
Thomas Camilo, clarinet
Sabrina Allard, horn
Colin Hilliard, bassoon
USA

Follow Us

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster