Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Artist of the Year (5th Edition, 2021)

 

We are thrilled to announce the results of the 5th edition of the international competition for young performers Artist of the Year.

Congratulations to all winners!

This edition was exclusively open for prize winners who have won an award from our competitions in the period: June 16, 2020 - June 15, 2021.

RESULTS

Artist of the Year 2021 – Results

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link. 
 
INSTRUMENTALISTS & SINGERS
 
Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Joyce Zhou
Australia, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Claire Sim
Singapore, voice
 
Jadon Huang
USA, piano
 
Zoe Grace Cooper
USA, pedal harp
 
 
THIRD PRIZE
 
Michael Caravello
USA, cello
 
 
Age Group II                                                        
 
FIRST PRIZE
                                                              
Sylvia Pine
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Alliana Lili Yang
USA, voice
 
Anna Wu
USA, piano
 
Cecilia Zheng
Australia, piano
 
Dylan Kim
USA, piano
 
Gelise Sze Ning Ong
Singapore, voice
 
Jasmine Munroe
USA, voice
 
Kingsley Hsu
Australia, piano
 
Leo Zang
USA, piano
 
Leonardo Dinner
USA, piano
 
Lorren Lee
Australia, harp
 
Sylvia Pine
USA, voice
 
Yugo Maeda
Japan/USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Anika Kalyanaraman
USA, voice
 
Calliope Smith
USA, violin
 
Calvin To
USA, cello
 
Daphne Rose Pollard
USA, voice
 
Estelle Zhang
USA, piano
 
Eugenia Hei U Wong
Macau, harp
 
Jason Wu
USA, piano
 
Jeremy Zhang
USA, piano
 
Jules Amyot      
USA, cello
 
Lucy Cox             
USA, voice
 
Mia Hanson
USA, piano
 
Phoebe Rose Claeys
USA, voice
 
Phoebe Rose Claeys
USA, piano
 
Serena Li
USA, cello
 
Viktor Stoev
Bulgaria, piano
                                                              
 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Joie Kuo
USA, cello
 
 
SECOND PRIZE
 
Alex Liao
USA, piano
 
Alina Zhou
USA, flute
 
Alyssa Kuang
USA, piano
 
Antonio Galan Vendrell
Spain, trombone
 
Aryan Shrivastava
USA, classical guitar
 
Coco Sakuma
USA, violin
 
Daniel Strebulaev
USA, piano
 
Garrett Cai
USA, piano
 
Haruka Hirai
Japan, piano
 
Hristiana Haralampieva
Bulgaria, piano
 
Ishaan Wankhade
USA, voice
 
Jasmine Khalifa
USA, piano
 
Joshua Gwon
USA, violin
 
Kathryn Loutzenheiser
USA, cello
 
Nica Răzvan-Florin
Romania, violin
 
Nina Olech
Poland, piano
 
Phoelia Ang
Singapore, voice
 
Riko Uryu
Japan, violin
 
Sarah Qistina Lim
Malaysia, voice
 
Sophia Ivanova
Bulgaria, flute
 
Sophia Ivanova
Bulgaria, voice
 
Uma Raghavan
USA, piano
 
Wynn Huang
USA, piano
 
Yuriy Rogachev
Russia/USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Abby Yat Tung Wong
Hong Kong, harp
 
Abigail Ribakoff               
USA, voice
 
Alexandra Bunner
USA, piano
 
Anastasia Grunina
USA, piano
 
Anson Ng
USA, piano
 
Antonina Waliszewska
Poland, piano
 
Catherine Bunner
USA, piano
 
Donovan To
USA, piano
 
Eiley Kim
USA, cello
 
Emma Wang
USA, piano
 
Inga Wygant
USA, piano
 
Kenneth Ma
USA, cello
 
Matthew Wang
Australia, piano
 
Nathan Munguia
USA, cello
 
Rebecca Tablis
USA, piano
 
Ronin Silva
USA, piano
 
Simon Eli Kirjner
USA, violin
 
Tyna Chhabra
USA, voice
 
Yuner Qing
Singapore/China, voice
                                                              
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Sonja Uhlmann
Germany, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Aidan Kaplan
USA, piano
 
Alexandra Fordsman
USA, piano
 
Alexandra Zhupanov
USA, piano
 
Amanda Kim
USA, piano
 
Anjulie Djearam             
Canada, voice
 
Atena Buranicz
Poland, violin
 
Callie Chae Pyken
USA, voice
 
Charlie Yen-Chang Chen             
Taiwan, cello
 
Daniel Lu
USA, piano
 
David Lee
USA, piano
 
Hanbie Park
South Korea/USA, cello
 
Isaac Sohn
USA, piano
 
Isaac Sohn
USA, harpsichord
 
Jasper Lee         
USA, cello
 
Jessica Luo        
USA, piano
 
Joshua Shi
USA, piano
 
Julia Gendin
USA, piano
 
Justin K. Park
USA, violin
 
Lucie Kim
USA, piano
 
Maria Luisa Alfonso Meseguer
Spain, piano
 
Mehana Ellis
USA, piano
 
Renna Popli      
USA, voice
 
Samantha Wuo
USA, piano
 
Sarah Traphagan
USA, voice
 
Sophia Xie
USA, violin
 
Tane Kim
USA, cello
 
Tiffany Tsui
USA, violin
 
Vaibhav Mishra
India/USA, piano
 
Varvara Metelkina
Russia/Bulgaria, piano
 
Victor Vichev
Bulgaria, piano
 
William Huang
USA, piano
 
Zhong An Feng
China/Hong Kong, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Aaron Lin
USA, piano
 
Annabelle Crapuchettes             
USA, harp
 
Bridget Lomax
USA, voice
 
Cara Kim
USA, piano
 
Courtney Y. Wu
USA, piano
 
Eugenie Zhu
USA, piano
 
Jameel Maayah
USA, piano
 
Janse van Rensburg
USA, piano
 
Jonathan Daniel              
USA, piano
 
Jonathan Daniel              
USA, voice
 
Lumina Zhang
USA, piano
 
Mariam Owrang
USA, violin
 
Marianna Lassner
USA, violin
 
Morgan Lomax
USA, voice
 
Nevaeh Urueta
USA, voice
 
Troy Wei
USA, piano
 
Zsofia von Gordon Faulise
USA, piano
 
 
 
Age Group V                                                         
 
FIRST PRIZE
                                                              
Ban Hou Feng
China/Hong Kong, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Aryanna Holmes
USA, violin
 
Clara Malek
USA, harp
 
Connor Tsui
Australia/USA, cello
 
Ginger Lam       
Canada, piano
 
Grace Wang
USA, piano
 
Kartika Santoso
USA, harp
 
Miranda Lemoine Moreno
Mexico, piano
 
Selda Nathania
Indonesia, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Amanda Zhu
USA, viola
 
Ronit Avalani
USA, voice
 
Vikraanth Sinha
USA, piano
                              
 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Agnieszka Kruszyna
Poland, voice
 
 
SECOND PRIZE
 
Alaina Galt
USA, voice
 
Emily Bosenius
Canada, violin
 
Flemming Li
China/USA, piano
 
Heshun Ji
China, viola
 
Javier Caruda Ortiz
Spain, bassoon
 
Jessica Chi
New Zealand, piano
 
Jinghan Wang
China, violin
 
Julianna Hinton
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Amy Boedigheimer
USA, trumpet
 
Lauren Nelson
USA, oboe
                                                              
 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Sang Won Park
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Scott Yang
Canada, piano
 
Susanna Morper
Germany, violin
 
 
ENSEMBLES
 
Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Kinderspiel Piano Duo
Joyce Zhou, piano
Kai Laird, piano
Australia
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
 
Plexus Quartet
Aayan Patel, soprano saxophone
Luke Sharp, alto saxophone
Daniel Kim, tenor saxophone
Nigel Duplessis, bari saxophone
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Fuge Guitar Duo
Qianli Lyu, classical guitar
Tanghao Chen, classical guitar
China
 
HTMix Duo
Hita Thota, piano
Hima Thota, piano
USA
 
Tiffany Tsui & Joseph Shupp
Tiffany Tsui, violin
Joseph Shupp, piano
USA
 
 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
 
Connor Tsui & Evan Pyne
Connor Tsui, cello
Evan Pyne, violin
USA/Canada/Australia
 
 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
 
Jadwiga Roguska & Szymon Ogryzek
Jadwiga Roguska, cello
Szymon Ogryzek, piano
Poland
 
 
SECOND PRIZE
 
51 Strings
Susanna Morper, violin
Janine Schmidtpott, harp
Germany

Follow Us

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster