Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Best Bach Performance (5th Edition, 2021)

 


We are thrilled to announce the results of the 5th edition of the international competition for instrumentalists and singers Best Bach Performance.

Congratulations to all winners!

Best Bach Performance is a member of Best Performance Competition Series. All of the competitions in this series are designed in such a way that the award winners will be announced annually on the composers' birthdays. Today is March 21, 2021 - 
Johann Sebastian Bach's 336th anniversary. Happy Birthday!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

The winners' profile web pages will be published ASAP.
Q. How to know if my web page is ready?
A. Your name will be in blue color with active link.

RESULTS

Age Group I

 
FIRST PRIZE
 
Guillaume Benoliel
France, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Siyan Huo
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Matthew Davies-Venn
USA, violin
 
Sawako Hara
Japan/USA, piano
 
Toan "Harold" Nguyen
USA, piano
 
Viraat Karre
USA, violin
                                                              

 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Caden Wang
USA, piano
 
Cara Wang
USA, cello
 
Eric Wang
USA, piano
 
Leonardo Dinner
USA, piano
 
Peter Parra
USA, piano
 
Ryan Yang
USA, cello
 
Sylvia Pine
USA, violin
 
Yugo Maeda
Japan/USA, violin
 
Zarema Sitshayeva
Ukraine, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Allison Tsai
Taiwan/Australia, piano
 
Amos Bankhead
USA, piano
 
Colin He
USA, piano
 
Estelle Zhang
USA, piano
 
Hinckley Hassan
USA, piano
 
Ian Kim
South Korea/USA, piano
 
Julia Gabriel
USA, piano
 
Kaicheng Xie
China, cello
 
Kaitlyn Roa Lee
USA, cello
 
Max Wang
USA, piano
 
Nathan Kim
USA, piano
 
Nica Oishi
USA, piano
 
Serena Li
USA, piano
 
Shanshan Liu
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Bella In
USA, piano
 
Caitlin Leininger
USA, piano
 
Cecilia Zheng
Australia, piano
 
Chloe Cheng
USA, piano
 
Daniella Nguyen
USA, piano
 
Dylan Huang     
USA, piano
 
Elisha Kang
USA, piano
 
Emma Cheung
USA, piano
 
Ethan Dreizin
Kyrgyz Republic/USA, voice
 
Isla McAlea
USA, piano
 
Kara Nguyen
USA, piano
 
Lucas Madden
USA, piano
 
Marcus Dinh
USA, piano
 
Nathan Davies-Venn
USA, violin
 
Ozzy Tang          
USA, piano
 
Serena Li
USA, cello
 

 
Age Group III                                                    
 
FIRST PRIZE
                                                              
Abigail Chang
USA, piano
 
Emma Sophia Lam
USA, piano
 
Justin K. Park
USA, violin
 
Lars Jimin Han
USA, voice
 
Micah Chan
USA, piano
 
Roger Guo
USA, piano
 
Yulania Wang
USA, piano
 
Yumi Park
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Alexander Kosorukov
USA, piano
 
Anastasia Grunina
USA, piano
 
Annie Rhew
USA, cello
 
Aryan Shrivastava
USA, classical guitar
 
Beloslava Petrova
Bulgaria, violin
 
Boris Trifonov
Bulgaria, piano
 
Claire Rong        
USA, piano
 
Dan Gnip
USA, piano
 
Daniel Stang
Germany, piano
 
Effie Li
USA, piano
 
Emily Hu
USA, piano
 
Hana Snead
USA, violin
 
Kristen Kim
USA, cello
 
Meghna Thumri              
USA, violin
 
Michelle Dong
USA, piano
 
Olivia Zhang
USA, piano
 
Rayna Kim
USA, piano
 
Sanchali Banerjee
USA, piano
 
Sela Sumii
Japan/USA, piano
 
Wynn Huang
USA, piano
 
Zhengyu Yin
China/USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Anli Ishida
USA, cello
 
Anushka Mukherjee
USA, piano
 
Claire Huang
USA, piano
 
Helen Hoang
USA, piano
 
Jacob Park
USA, cello
 
Julia Wen
USA, cello
 
Leeza Ciccarone
USA, piano
 
Rachel Yang
USA, flute
 
Trevor Dinh
USA, piano
 
Uma Raghavan
USA, piano
 
Ved Karre
USA, violin
 
Viviann Wang
USA, piano
                                                              
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
Blue Jays
Agatha Anukhin, flute
Irina Belotserkovsky, flute
Sofia Shulga, flute
Angela Samoylovich, flute
Anna Proskuryakova, flute
Christine Deng, flute
USA
 
The Violin Angels
Anna Van Praet, violin
Faith Divya Moey, violin
Megan Sin, violin
Singapore
                                                                              

 
Age Group IV                                                     
                                              
FIRST PRIZE
               
Amber Wang
USA, piano
 
Courtney Y. Wu              
USA, piano
 
Evan Wu
USA, piano
 
Grace van der Sloot
Canada, viola
 
Helaine Zhao
USA, piano
 
Jason Cheung
Hong Kong/USA, piano
 
Kevin Cho
Canada, violin
 
Mehana Ellis
USA, piano
 
Pandora Heywood
Bulgaria, piano
 
Sammi Li
USA, piano
 
Sarah Lee
USA, cello
 
Sophia Flagg
USA, cello
 
Tiara Abraham
USA, voice
 
Wiktor Gasior
Spain, piano
 
Yuyang Liu
China, cello
 
 
SECOND PRIZE
 
Abigail Wen
USA, cello
 
Arav Santhanam
USA, piano
 
Caitlyn Jin
USA, piano
 
Caren Wang
USA, marimba
 
Chelsia Kwon
USA, piano
 
Claire Youn
USA, violin
 
David Lee
USA, piano
 
Ellie Kim
USA, violin
 
Elliot Shiwota
USA, piano
 
Emily Lai
USA, piano
 
Evan Chan
USA, violin
 
Fangyu Zhang
China, violin
 
Howard Dai
USA, piano
 
Ian Lee
USA, marimba
 
Isabel Li              
USA, violin
 
Isabelle L. Bruening
USA, piano
 
Jose Andres Alvarez Garcia
Mexico, piano
 
Joshua Ong
Australia, piano
 
Julia Gendin
USA, piano
 
Loni Yin               
USA, cello
 
Lucas Das
USA, cello
 
Nathan Jeong
USA, cello
 
Sarah Bao
USA, piano
 
Sophia Taoyan Li
USA, piano
 
William Jin
USA, piano
 
Yoanna-Lora Vasileva
Bulgaria, piano
 
Yuri Ishida
USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Athena Zapantis
USA, piano
 
Ethan Chang
USA, piano
 
Eunji Ryu
South Korea/USA, cello
 
Jaeyee Jung
South Korea/USA, violin
 
Jie Liang
China/New Zealand, piano
 
Kinga Kaluza
Poland, violin
 
Morgan Loper
USA, piano
 
Nathan Kim
USA, piano
 
Nathan Yang
USA, piano
 
Richard Wen
USA, cello
 
Therese Tran
USA, piano
 
Zhong An Feng
Hong Kong/China, piano 
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
                                                              
Bellovio              
Anna Jun, violin
Eunice Lee, violin
Sean Lee, viola
Erin Kim, cello
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Famous Nameless
Sasha Bahdanava, alto flute
Peter Tupitsyn, flute
Esther Kim, flute
Leah Freeman, flute
Aarohi Torvi, flute
Ranton Hui, bass flute
Q-Tang Huyhn, flute
Sophia Bagley, flute
USA
               

               
Age Group V
                                              
FIRST PRIZE
                                                              
Allison Yun
USA, piano
 
Benedykt Symon
Poland, piano
 
Franklin Ho
USA, piano
 
Grace Wang
USA, piano
 
Kaitlyn Ng
USA, cello
 
Kartika Santoso
USA, harp
 
Kiana Alvarez
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Brian Kim
USA, piano
 
Ellie Hikima
USA, violin
 
Iskra Atanasova – Mitush
North Macedonia, piano
 
Jennifer Liu
USA, piano
 
Lang Le
USA, classical guitar
 
Miriam Powróslo
Poland, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Allison Peng
USA, piano
 
Gene Liu
USA, cello
 
Samantha Staudinger
USA, piano
                                                              

 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Hanbo Wang
China, violin
 
Keyu Wu
China, violin
 
Wenfu Wang
China, oboe
 
 
SECOND PRIZE
 
Chia-Yu Hsu
Taiwan/Germany, flute
 
Emily Palmer
USA, violin
 
Ruijie Guo (Jesse)
China/Canada, percussion
                                                              
 
Ensembles
 
 
THIRD PRIZE
                                              
TAMUK Strings
Juana Villanueva, violin
Brenda Hernandez, violin
USA
 

 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Shuning Li
China, piano
 
Zheer Bai
China, organ
 
 
SECOND PRIZE
 
Diana Gemborys
Poland, voice
 
 
THIRD PRIZE
 
Tongtong Lei
China, violin
 
 
Ensembles
 
FIRST PRIZE
 
PianoDuo
Agata Uran and Agnieszka Kujawska
Poland

Follow Us

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 8-15

FREE Entries: Sept 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster