Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Music of America (8th Edition, 2024)

   

We are thrilled to announce the results of the 8th edition of the international competition for young instrumentalists and singers The Music of America.

Congratulations to all winners!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

RESULTS
 
Instrumentalists                                    
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                           
Jonathan Fang
USA, piano
 
Zoe Grace Cooper
USA, harp
 
 
SECOND PRIZE
 
April Lin
China/USA, piano
 
Gavin Roth
USA, piano
 
Phoebe Fang
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Kristian Gvozdenov
Serbia, saxophone
 
 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                          
Mila Salomone
USA, piano
 
Rebecca Tablis
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Elisha Kang
USA, piano
 
Jingtong Xiong
China/USA, piano
 
Pearl Zhu
China/USA, piano
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                          
Andrew Kim
USA, oboe
 
Andrew Zhang
USA, piano
 
Della Gardner
USA, violin
 
Joonatan Lappalainen
Finland, marimba
 
Sara Jovic
Serbia, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Edith Tamarkin Goble
USA, piano
 
Kenneth Chen
USA, classical guitar
 
Natasha Huss
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Brynn Munro
USA, piano
 
 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                                          
Sylvia Li
Hong Kong/Canada, harp
 
Zofia Fabiniak
Poland, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Violet Roberson              
USA, harp
                                           
 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
              
Greta Hulterstrum
USA, flute
 
Nicolette Sullivan-Cozza              
USA, viola
 
Shuqi Yang
China/USA, piano
 
 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                          
Kuang-Wen (Vivian) Chiang
Taiwan, horn
 
 
SECOND PRIZE
 
Evan Delaney
USA, classical guitar
                                                          
                                                          
Singers                            
 
Age Group II               
 
SECOND PRIZE
                             
Elisa Carrillo
USA
 
Harper Clark
USA
 
Liam Loera
USA
 
 
Age Group III
 
SECOND PRIZE
                                                          
Evelyn Sefcik
USA
 
Mandolyn Binsted
USA
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                          
Jessica McLerran
USA
 
Makayla Chiwala
USA
 
 
Age Group V
 
SECOND PRIZE
                                                          
Charles H. Thompson
USA
 
Hannah Self
China/USA
 
Philip Ridley
USA
 
 
Ensembles
 
Age Group III
 
THIRD PRIZE
 
BWH Ensemble
Daniel Chin, violin
Vincent Lin, violin
Enoch Lin, violin
Jerry Jiang, cello
Anne Fei, piano
USA
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                          
Orion Quartet
Shruti Jayakumar, soprano saxophone
Gideon Etufugh, alto saxophone
Ayden Garcia, tenor saxophone
Samuel Warner, bari saxophone
USA
              
 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                           
Duo JESS
Emil Szymański, violin
Jan Szełęga, classical guitar
Poland
 
Plexus Quartet
Aayan Patel, soprano saxophone
Luke Sharp, alto saxophone
Daniel Kim, tenor saxophone
Nigel Duplessis, bari saxophone
USA

Follow Us

FREE Entries: April 8 - 15

FREE Entries: May 8 - 15

FREE Entries: May 14 - 21

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster