Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Music of 18th Century (7th Edition, 2022)

  
We are thrilled to announce the results of the 7th edition of the international competition for young performers The Music of 18th Century .

Congratulations to all winners!

The Music of 18th Century is a member of The Music of the Centuries Competition SeriesАn annual competition series paying tribute to the baroque, classical, romantic, and contemporary eras in music. 

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

RESULTS

The Music of 18th Century                      
 
Instrumentalists
 
Age Group I
 
FIRST PRIZE
                                                              
Anna Wang
USA, piano
 
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Claire Truong
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Adele Liakhovetski
USA, piano
 
Allen Xiao
USA, piano
 
Edward Xiong
USA, piano
 
Ellie Son
USA, piano
 
Heeley Wu
Hong Kong, harp
 
Kirill Yevstifeyev
USA, piano
 
Nicholas Tran
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Carla-Maria Partal
Romania, violin
 
Charlotte Im
USA, piano
 
Jules Amyot
USA, cello
 
 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alexis Liakhovetski
Canada/USA, piano
 
Emily Dong
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Guo Ru
Australia/China, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Derron Yao Ying Zheng
Singapore, piano
 
 
Age Group IV
 
SECOND PRIZE
                                                              
Chipper Fellows              
USA, harp
 
Felicia Adizue
USA, violin
 
Isaac Kim
USA, violin
 
Josephine Van Hoey
USA, violin
 
Mike Zou
USA, piano
 
Yena Kim
USA, piano
 
Zijing Zhang
USA, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Brandon Park
USA, clarinet
 
Naomi Davydov              
USA, piano
 
Oliver Ouyang
USA, piano
 
Samir Ravi
USA, piano
 
Shreyashi Bodaka
USA, piano
 
Soyoung Kayla Bak
South Korea/USA, Bb clarinet
 
 
Age Group V                                                
 
FIRST PRIZE
                                                              
David Kwon
USA, clarinet
 
 
SECOND PRIZE
 
Juhye (Alice) Oh             
South Korea/USA, flute
 
 
THIRD PRIZE
 
Vaibhav Mishra
India/USA, piano
 
 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Weronika Balcerzyk
Poland, flute
 
 
SECOND PRIZE
 
Elmer Leonel Galvan Hernandez             
Mexico, piano
 
Xu Mi
China, violin
               
 
Vocal
 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
 
Sarah Qistina Lim
Malaysia
 
 
Age Group V
 
SECOND PRIZE
                                              
Caitlin Towell
USA
 
 
Instrumental Ensembles
 
 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
 
Jewelie and Sheila Duo
Sheila Mayne, cello
Jewelie Lujan, double bass
USA


Follow Us

FREE Entries: June 10 - 17

FREE Entries: June 15 - 22

FREE Entries: July 1 - 8

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster