Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: The Music of America (6th Edition, 2022)

  

We are thrilled to announce the results of the 6th edition of the international competition for young instrumentalists and singers The Music of America.

Congratulations to all winners!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.


RESULTS
 
Instrumentalists                  
 
Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Antoine Luong
USA, piano
 
Julie Yan
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Ava Gu
USA, piano
 
Justin Yan
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Ethan Zhang
USA, piano
 
Phoebe Fang
USA, piano
 
Sebastian Lele
USA, piano
 
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Calliope Smith
USA, violin
 
Elena Zhang
USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Lily Xu
USA, piano
 
Zoe Grace Cooper
USA, harp
 
 
THIRD PRIZE
 
Jonathan Fang
USA, piano
 
 
Age Group III
 
FIRST PRIZE
                                                              
Chloe Ding
USA, piano
 
Wojciech Zróbek
Poland, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Anastasia Grunina
USA, piano
 
Karen Matsui
USA, piano
 
Lucas Chang Diep
Singapore/Australia, piano
 
Penelope Schweizer
USA, harp
 
Saeko Yoshida
USA, piano
 
Zakhar Lazarevich
USA, piano
 
Zhuofeng Du
South Africa, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Alice Clementine Cramer
USA, harp
 
Ethan McKay
USA, piano
 
Shivam Mahajan
USA, piano
 
Trudy Du
USA, piano
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Amanda Kim
USA, piano
 
Wilson Chen
USA, piano
 
Yiling (Giving) Chao
China/USA, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
August Gilmartin
USA, piano
 
Betty Du
USA, piano
 
Catherine Xiao
China, piano
 
Chipper Fellows              
USA, harp
 
Josie Liao
USA, piano
 
Violet Roberson
USA, harp
 
 
THIRD PRIZE
 
Eva Engel
USA, violin
 
Gavin Chen
China/USA, piano
 
Jamie Luu
USA, piano
 
Sanchali Banerjee
USA, piano
 
Su-Kyi Ng
USA, piano
 
 
Age Group V                                                
 
FIRST PRIZE
                                                              
Anna Micor
USA, flute
 
Gerardo Bernabe Garcia Cortez
Mexico, piano
 
Hallie Bentschneider
USA, harp
 
Shona Wood
USA, harp
 
 
SECOND PRIZE
 
Clara Malek
USA, harp
 
Montana Paul
USA, harp
 
 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Dylan King
USA, alto saxophone
               
                                              
Singers               
                                                              
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Megan Kate Lim Montefrio
Singapore, voice
 
 
Age Group III
 
SECOND PRIZE
                                                              
Sunya Lehrhoff
USA, voice and guitar
 
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Abigail Ribakoff
USA, voice
 
Mariam Kubursi              
USA, voice
 
 
Age Group V
 
FIRST PRIZE
                                                              
Caitlin Towell
USA, voice
 
 
SECOND PRIZE
 
Sydney Kalinowski
USA, voice
 
 
Ensembles
 
Age Group III
 
SECOND PRIZE
 
Rumba de la noche
Neha Singaravelan, piano
Sanjith Singaravelan, piano
USA
 
 
THIRD PRIZE
 
Birchwood String Trio
Michael Zhu, cello
Jeremy Rotberg, violin
Emerson Krauss, violin
USA
 
Birchwood School of Hawken Ensemble
Ben Miyares, violin
Siya Lakireddy, violin
Michael Zhu, cello
Stella Miyares, percussion
USA
                                                              
 
Age Group IV
 
FIRST PRIZE
                                                              
Plexus Quartet
Aayan Patel, soprano saxophone
Luke Sharp, alto saxophone
Daniel Kim, tenor saxophone
Nigel Duplessis, bari saxophone
USA
 
 
SECOND PRIZE
 
Trinity Trio
Tiffany Tsu, violin
Sam Fisher, piano
John Critelli, cello           
USA

Follow Us

FREE Entries deadline extended: April 3

FREE Entries: April 2 - 9

FREE Entries: April 8 - 15

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster