Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Results: Best Bach Performance (6th Edition, 2022)

  

We are thrilled to announce the results of the 6th edition of the international competition for instrumentalists and singers Best Bach Performance.

Congratulations to all winners!

Best Bach Performance is a member of Best Performance Competition Series. All of the competitions in this series are designed in such a way that the award winners will be announced annually on the composers' birthdays. Today is March 21, 2022 - 
Johann Sebastian Bach's 337th anniversary. Happy Birthday!

We encourage all of the participants who didn't make it to the final round. Don't lose hope, keep trying.

RESULTS

Age Group I
 
FIRST PRIZE
 
Johnny Zhao
New Zealand, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Katherine Xia
USA, piano
 
Leah Koh
USA, cello
 
Ruoxi Yang
China, violin
 
Yirui Allison Tang
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Aiden Zhang
USA, violin
 
Katy John
United Kingdom, piano
 
 
Age Group II
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alexander Svoronos
USA, piano
 
Allen Wang
USA, violin
 
Jinying Feng
China, violin
 
Lisa Saito
USA, piano
 
Yugo Maeda
Japan/USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Albert Liu
USA, violin
 
Bonny Jin
USA, marimba
 
Desiree Chong
USA, piano
 
Jason Wu
USA, piano
 
Sophia Popescu              
USA, piano
 
Tyler Koh
USA, cello
 
William Huang
USA, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Anthony Achesa
USA, flute
 
Ashley Lee
USA, piano
 
Chengxi Bai
USA, violin
 
Elijah Huang
USA, piano
 
Gavin Roth
USA, piano
 
Jadon Huang
USA, piano
 
Jeremy Zhang
USA, piano
 
Jules Amyot
USA, cello
 
Lynae Casipit
USA, piano
 
Lyubov Todorova
Bulgaria, piano
 
Nathan Nam
USA, piano
 
Zahari Frengov
Bulgaria, piano
 
 
Ensembles
 
SECOND PRIZE
 
The Violin Twins
Sean Wang, violin
Ryan Wang, violin
USA
 
The WE Duo
William E. Lee, violin 
Elizabeth E. Lee, violin
USA                      
 
 
Age Group III     
 
FIRST PRIZE
                                                              
Antonina Waliszewska
Poland, piano
 
Aya Okimoto
Hawaii, piano
 
Jenna Son
USA, violin
 
Julia Borkowska              
Poland, piano
 
Karen Matsui
USA, piano
 
Kenzo Mesa
USA, piano
 
Kristen Kim
USA, cello
 
Liliana Chai
Canada/USA, piano
 
Yixuan Li
USA, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Agnus Cai
USA, piano
 
Brendan Koh
USA, cello
 
Chloe Chan
USA, piano
 
Colin Chu
USA, violin
 
Deimi Velcheva
Bulgaria, piano
 
Ellie Liu
USA, cello
 
Garrett Cai
USA, piano
 
Isaac Huang
USA, piano
 
Julia Ma
USA, cello
 
Michael W. Liu
USA, violin
 
Michael W. Liu
USA, piano
 
Olivia Yu
USA, piano
 
Radostin Mikov
Bulgaria, piano
 
Sophie Shen
Canada, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Andrew Gong
USA, violin
 
Annika Valdez
Taiwan/USA, piano
 
Chloe Cho
USA, flute
 
Joy Sarang Joo
USA, violin
 
Maximilian Shi
USA, piano
 
Nathan Munguia
USA, piano
 
Yuheng Li (Larry Li)
Hong Kong/USA, piano
 
 
Ensembles
 
FIRST PRIZE
 
UchannelTV Youth Chamber Group
Aeneas Yu, marimba
Ethan Fu, marimba
Joshua Hsieh, marimba
Justin Liaw, marimba
USA
               
 
Age Group IV                                      
 
FIRST PRIZE
                                                              
Alice Song
USA, viola
 
Amanda Lau
USA, piano
 
Barbara Klopocka
Poland, violin
 
David Lee
USA, piano
 
Dixon Yang
USA, violin
 
Izabela Maciaszczyk
Poland, classical guitar
 
Jaeyee Jung
South Korea/USA, violin
 
Joshua Thrush
USA, double bass
 
Natasha Wipfler-Kim
USA, violin
 
Olga Mikolajczyk
Poland, piano
 
Ryne Hisada
Japan/USA, violin
 
Tong Chuyi
China, cello
 
Yuqiao Chen
China, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Aiden Rim
USA, piano
 
Allison Yu
USA, violin
 
Catherine Li
USA, piano
 
Courtney Y. Wu
USA, piano
 
Daniel Lee
USA, flute
 
Daniel Lin
USA, piano
 
Dillon Huang
USA, violin
 
Ella Jeon
USA, violin
 
Gabriela Yin
USA, piano
 
Iris Shen
Canada, violin
 
Jacqi Fan
USA, violin
 
Jeffrey Luo
USA, piano
 
Jewelia Spjute
USA, violin
 
Letian Lei
China/USA, piano
 
Lindsey Lim
USA, violin
 
Matthew Chen
USA, cello
 
Matthew Cho
USA, piano
 
Sean Lee
USA, cello
 
Vikram Vallabhanath
USA, cello
 
Yutae Jung
USA, cello
 
 
THIRD PRIZE
 
Alexis Kwon
USA, flute
 
Aliana Tang
USA, piano
 
Benjamin Tzou
USA, piano
 
Eric Ho
USA, piano
 
Jacob Hutchinson-Johnson
USA, piano
 
John Critelli
USA, cello
 
Lumina Zhang
USA, piano
 
Miravan Kim
USA, flute
 
Sarah Serena Thompson
USA, piano
 
Shreyashi Bodaka
USA, piano
 
Zijing Zhang
USA, violin
 
 
Age Group V                                                         
 
FIRST PRIZE
                                                              
Abigail Harrison
USA, piano
 
Igor Zygmunt   
Poland, classical guitar
 
Jakub Pawlikowski
Poland, piano
 
Montana Paul
USA, harp
 
Yiwen Cao
China, piano
 
 
SECOND PRIZE
 
Faith Zhang
USA, violin
 
Josephine Neubecker
USA, voice
 
Mingqian Xu
New Zealand/China, piano
 
Vivian Gu
USA, piano
 
William Huang
USA, piano
 
 
Age Group VI
 
FIRST PRIZE
                                                              
Javier Caruda Ortiz
Spain, bassoon
 
Yuzhe Wang
United Kingdom/China, violin
 
 
SECOND PRIZE
 
Jiayi Chen
United Kingdom/China, piano
 
Suzannah Rose
USA, piano
 
Tsai Gin-Tzu
United Kingdom/Taiwan, piano
 
 
THIRD PRIZE
 
Zijin Wang
China/USA, piano
 
 
Age Group VII
 
FIRST PRIZE
                                                              
Christoper Rodriguez
USA, voice
 
Qihang Xia
China/USA, voice
 
 
SECOND PRIZE
 
Göksu Türkmen              
Turkey, flute
 
Gülce Bicen
Germany/Turkey, flute
 
Paola Valentina Nava Romero
Mexico/Venezuela, violin
 
 
THIRD PRIZE
 
Leah Jane
UK/USA, voice
 
Xiaohui Yan
China/USA, violin
 
 
 
 

Follow Us

FREE Entries: June 10 - 17

FREE Entries: June 15 - 22

FREE Entries: July 1 - 8

Most Popular Right Now

DON'T MISS: Our Talent Roster